תקן רועה אוסטרלי FCI 342 05.06.2009

AUSTRALIAN SHEPHERD

ארץ מוצאארהב

תאריך פרסום התקן הקובע26.3.2009

ייעודכלב לרעיית צאן במרעה ובחווה

סיווג FCIקבוצה 1 כלבי רועים לצאן ובקר 

               (למעט כלבי רועים שווייצריים)

תת-קבוצה 1 כלבי צאן

ללא מבחן עבודה.

תקציר היסטורי:

בעוד שקיימות סברות רבות בנוגע למקורו של הרועה האוסטרלי,הגזע כפי שמוכר לנו כיום התפתח באופן בלעדי בארהב.שמו הגיע לו מרועים ממצוא באסקי שהגיעו לארהב מאוסטרליה במאה-19.אוכלוסיית כלבי הרועים האוסטרליים גדלה בצורה קבועה לאחר מלחמת העולם השנייה עם הפרסום הנרחב של רכיבת הסוסים של מורשת המערב .באמצעות מופעי רודיאומערבונים בקולנוע ובתכניות טלוויזיהרבגוניות התכונות ונכונותו לאילוף הטבועים בו הפכו את כלבי הרועים האוסטרליים לנכס חשוב לחוואי ארהבהמגדלים האמריקאים המשיכו בפיתוח הגזע,מטפחים את רב גוניותו של הגזענכונותו,פיקחותויצר הרעיה החזק והופעה שובת עין שהפכה עד מהרה את הגזע למושא להערצהלמרות שכל פרט בגזע הינו ייחודי בצבעיו,משותפת לכל הרועים האוסטרליים ללא יוצא מן הכלל מסירות חסרת גבולות לבעליהם ומשפחתםבזכות התכונות הברוכות הרבות שלו כלב הרועים האוסטרלי ממשיך להיות פופולרי ונפוץ ברחבי העולם.

הופעה כללית:

כלב הרועים האוסטרלי מאוזן מאודאורך גופו מעט ארוך מגובהו כפי שנמדד בשכמהבגודל ועצם בינונייםופרווה המציגה אפשרויות צבע מגוונות וייחודיותהוא קשוב ומלא חיותגמיש וקל תנועהמוצק ושרירי אך לא מגושםפרוותו באורך ובקשיחות בינוניתזנבו חתוך או טבעי.

פרופורציות חשובות:

אורך גופו מעצם החזה ועד לחלק האחורי של הירך מעט ארוך יותר מהמרחק הנמדד מהשכמה לקרקעהרועה האוסטרלי מעט ארוך מגבוהמבנה גופו מוצקה עצם בינוניתמבנה גופם של הזכרים שרירי אך לא מגושםנקבות נקביות מבלי להיות קלות עצם. 

אופי והתנהגות:

הרועה האוסטרלי הוא כלב עבודה פיקח ואינטליגנטי עם יצר רעייה ושמירה חזקהוא כלב לוויה נאמן ובעל יכולת וסיבולת לעבודה ממושכת גם לאורך היום כולועם מזג מאוזן מטבעורק לעתים רחוקות לא ירצה את בעליובמפגש ראשון עם זרים הרועה האוסטרלי עשוי להפגין ריחוק ואיפוק.

ראש:

הראש מהוקצעחזק ויבשגודלו צריך להיות בפרופורציה לגוף. 

האזור הגולגולתי:

גולגולתחלקה העליון שטוח או מעט מעוגלהקדקוד עשוי להראות אך מעטאורכה ורוחבה שווים

סף מצחמוגדר היטב אך מתון.

אזור הפנים

אף: לבלו מרל ולכלבים שחורים הפיגמנטציה על האף והשפתייםשחורהלרד מרל ולכלבים אדומים הפיגמנטציה על האף והשפתיים-חומה

כלבי המרל מותר שעל האף והשפתיים יופיעו כתמים של חוסר פיגמנטציה (כתמי ורוד).אך אין הם צריכים לעלות על יותר מ-25% משטח האף בכלבים בני יותר משנה והדבר נחשב לשגיאה חמורה. 

זרבובית: שווה באורכה או מעט קצרה מאורך הגולגולתבמבט מהצד,קווי הראש מקבילים ומופרדים על ידי סף מצח מתוןהזרבובית מתחדדת אך מעט מבסיסה לכוון האף ומעוגלת בקצה.

מנשך/משנן:מנשך מספריים או צבת ומשנן מלא של שיניים לבנות.

עינייםחומות,כחולותבצבע הענבר משוייש או כל צבע או נתזשקדיות בצורתן,לא בולטות או שקועות לבלו מרל ולכלבים שחורים הפיגמנטציה על קצות הריסים-שחורהלרד מרל ולכלבים אדומים הפיגמנטציה עלעל קצות הריסיםחומה.

ההבעהמקרינה נכונות ואינטליגנטיות,  ערנות ולהיטותהמבט נלהב אך ידידותי.

אוזניים משולשות בגודל ובעובי בינוניממוקמות גבוה על הראשכשהכלב נדרך הן מופנות לפנים או צמודות לצד כאוזני ורד.

צווארחזק,באורך בינונימעט מקושת באזור העורףממוקם היטב בין הכתפיים.

גוף:

קו עליוןגב ישר וחזק מאוזן ויציב מהשכמה אל מפרק הירך.

מותניתמשתפלת במתינות.

חזה: לא רחב אך עמוק כשהנקודה התחתונה ביותר שלו מגיעה אל המרפק.

צלעות: מקושתות היטב או ארוכותלא חביתיות אך גם לא שטוחות.

קו תחתון ובטןאסופים במתינות.

זנב: ישר,קצוץטבעי באורכו או זנב מנוון מלידהבמקרה בוא הזנב קצר (אם קצוץ בארצות בהן מותר הדבר או אם נולד מנוון)אורכו לא יעלה על 10 סמ.

גפיים:

גפיים קדמיותכתףלהב הכתף ארוכהשטוחה וצמודה למדי לשכמות ומשוכה היטב לאחורעצם הזרוע צריכה להיות שווה באורכה בערך ללהב הכתףויוצרת עמה בערך זווית ישרה עם קו הגפיים הקדמיות הניצבות לקרקע.

אמה: ישרה וחזקההעצם חזקהבחתך-אובלית ולא עגולה.

פיסות קדמיות: באורך בינוני ומשתפלות אך מעטאצבעות מיותר ותינתן להסיר.

כפות: אובליות,קומפקטיותקפוצות,אצבעות קשותות היטבהסוליות עבות ועמידות.

גפיים אחוריות:

כלליתרוחב הגפיים האחוריות הוא כרוחב הכתפיים בגפיים הקדמיותהזיוות בין האגן לירך הוא ביחס לזיוות בין להב הכתף לעצם הזרוע ויוצר לערך זוית ישרה.

ברך: מוגדרת בבירור

מפרק הקרסולמזות במתינות

קרסוליים: קצרים,ניצבים לקרקע ומקבילים זה לזה במבט מאחורללא אצבעות מיותרות בגפיים האחוריות.

כפות אחוריות: אובליות,קומפקטיותקפוצות,אצבעות קשותות היטבהסוליות עבות ועמידות.

 

תנועהלרועה האוסטרלי תנועה חופשית ללא מאמץ וחלקהתנועותיו הוא מפגין זריזות רבה עם צעד ארוך ומכסה שטחהגפיים הקדמיות והאחוריות נעות בצורה ישרהו מקבילה עם ציר התנועה המרכזי של הגוףבגבור המהירות יעבור הכלב למסלול יחיד בעוד שהגב נשאר יציב ואופקיהרועה האוסטרלי חייב להיות זריז תנועה ומסוגל לשנות כיוון או קצב באופן מיידי. 

פרווה ושיער: הטקסטורה בינונית,השיער חלק עד גליעמיד לתנאי מזג אויר ובאורך בינוניהפרווה התחתית בצפיפות משתנה על פי מיקום האקלימי של הכלביםהשיער קצר וחלק על הראשהאזוניים,החלק הקדמי של הגפייםוהקרסוליים חלקם האחורי של הגפיים הקדמיות והאחוריות מנוצה במתינותרעמה בינונית מופיעה במובהק יותר אצל הזכרים.

צבעבלו מרל,שחורמרל אדום ואדום,עם או בלי צבע לבן או סימוני טן ללא כל העדפהקולר לבן אינו צריך לעבור את קו השכמותלבן מקובל על הצוואר (כחלק או כקולר מלא)חזה,גפייםזרבובית והקו התחתוןפס על הראש או כהמשך לקו התחתון בקו אופקי שאינו עולה על 10 סמ מהמרפק.

הצבע הלבן על הראש אסור שיהיה הצבע השליט,והעיניים צריכות להיות מוקפות בצבע ובפיגמנטכלבים בצבעי מרל נעשים כהים יותר ככל שיתבגרו.

גודל

הגובה המושלם בשכמות לזכרים 58-51 סמ

הגובה המושלם בשכמות לנקבות 53-46 סמ

שגיאות: כל סטייה מהנקודות המפורטות להלן צריכה להיחשב כשגיאה ולהילקח בחשבון על פי מידת חומרתה והשפעתה על בריאותו וטובתו של הכלב.

שגיאות חמורות:

אוזניים זקופות או אוזניים שמוטות

פרווה לא טיפוסית

שגיאות פוסלות:

ביישן או תוקפן

מנשך סנטרימנשך אפי העולה על3 ממ.חוסר מגע בין חותכות קצרות הממוקמות במרכז לא יחשב כמנשך סנטרישיניים שבורות או חסרות בשל תאונה לא יחשבו כשגיאה.

פסים בצבע לבן על הגוף בכל הצבעים והכוונה -צבע לבן על הגוף בין השכמות לזנבעל הצד בין  המרפקים לצד האחורי של הגפיים האחוריות.

כל כלב המראה תכונות שאינן נורמליות יפסל.

כלבים זכרים חייבים בשני אשכים נורמליים שירדו במלואם ונמצאים בשק האשכים.